Kościół św. Michała (podominikański)

 

Według Narbutta i innych dziejopisarzy dominikanie bywali w Nowogródku już za czasów Giedymina, a kapituła warecka w 1468 r. wysłała braci do Nowogródka.

      Wiadomości te są niezbyt pewne, ale prawdopodobne. Faktem historycznym zaś jest osiedlenie się dominikanów w Nowogródku w początkach XVII w. Krzysztof Chodkiewicz, koniuszy litewski, następnie wojewoda wileński, bratanek hetmana sprowadził ich tutaj w 1623 r., dał im dom, plac, pewne grunta przynoszące czynsz i wybudował kościół, początkowo drewniany, następnie przez przełożonych klasztoru wymurowany. Brolniccy i Ostrowscy w końcu XVII w. nadali klasztorowi dominikanów 2 folwarki zawierające około 105 włók ziemi i znaczną ilość poddanych.

        Pierwszy kościół p.w. św. Michała Archanioła bardzo ucierpiał podczas klęsk krajowych w drugiej połowie XVII w., a pożar 1751r. zniszczył go zupełnie. Odbudowany, w 1831 r. znowu w znacznej części się spalił, lecz staraniem o. Meczkowskiego został prędko odrestaurowany i w takiej postaci istniał do 1948 roku, kiedy to władze sowieckie odebrały go katolikom.

       Przy klasztorze w XIX wieku istniała szkoła prowadzona przez dominikanów, do której w latach 1807-1815 uczęszczał m.in. Adam Mickiewicz. Po kasacie klasztoru przez władze rosyjskie i wygnaniu dominikanów budynki z czasem rozebrano.

Sam kościół w okresie międzywojennym przez kilka lat pełnił funkcje katedry, bowiem Nowogródek w roku 1921 został stolicą nowo utworzonego województwa nowogródzkiego.

    Za czasów sowieckich kościół wykorzystywano jako magazyn. W latach 70., podpalony przez tzw. „nieznanych sprawców”, wiele ucierpiał. W pożałowania godnym stanie świątynia znajduje się do początku lat 90., aż w roku 1993 po wieloletnich staraniach zostaje zwrócona miejscowym katolikom. Wówczas rozpoczęto prace restauracyjne pod kierownictwem ówczesnego nowogródzkiego proboszcza, Antoniego Dziemianki. Pod koniec lat 90. kościół zostaje odbudowany. Szczególnie piękna jest, zachowana mimo tylu katastrof, sztukateria.

 

         Obecnie świątynia, jak za dawnych czasów, służy wiernym.

                                                                                                   

                                                                                                          Foto: red.